Typy masiek

Čo je N95, FFP2 a FFP3?

Na ochranu dýchania pred vírusmi sú určené respirátory a ochranné pomôcky s typom filtra aspoň FFP2 / N95 (trieda ochrany filtrom P2) alebo FFP3 (trieda ochrany filtrom P3). Čínska norma N95 je ekvivalentom európskej normy FFP2, ide teda o rovnakú triedu ochrany.
 
Je dôležité zdôrazniť, že 6.4.2020 vstúpil do platnosti zákon zakazujúci predávať ochranné pomôcky (respirátory a filtre) kategórie FFP2  a FFP3 na ochranu dýchacích orgánov iným osobám než osobám presne definovaným v článku I, § 4 zákona č. 69/2020 Z. z. Celé znenie zákona o zákaze predaja respirátorov nájdete tu. Ide najmä o zákaz predaja iným ako zdravotníkom a ľuďom, ktorí sa aktívne podieľajú na úspešnom zvládnutí pandémie spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 spôsobujúcom ochorenie COVID-19. Respirátory FFP2 bez výdychového ventila sa zatiaľ môžu predávať bez obmedzenia!
 
Aký typ ochrannej masky je správny pri ochrane dýchacích ciest proti vírusom?

Ochranná trieda FFP2 (N95) a FFP3

Pre verejnosť odporúča nosiť respirátor (nestačí doma šité rúško) v prípade, ak sme vo verejných priestoroch. Zároveň zdôrazňujeme, že používanie rúšok má zmysel iba v kombinácii s častým umývaním rúk mydlom a vodou alebo dezinfekciou rúk prípravkami na báze alkoholu.

Na Slovensku vláda na rozdiel od odporúčaní WHO rozhodla o nutnosti obyvateľov nosiť respirátory na verejnosti. Všetky prijaté opatrenia a nariadenia vlády sa dočítate na stránke korona.gov.sk.

FFP2 respirátor do obchodu

Od začiatku januára 2021 môžeme ísť na verejnosť len s respirátorom s ochranou FFP2 a dodržovať hygienu rúk. Takýto respirátor účinne zachytáva až 94% častíc s veľkosťou do 0,6 μm a má obmedzenú mieru netesnosti danú či už materiálom alebo tvarom. Základná vlastnosť pri výbere je, či má respirátor výdychový ventil. Ten umožňuje jednoduchšie dýchanie, avšak taktiež sa pri výdychu vírus šíri smerom od nositeľa, čo je rozhodne nežiadúce a preto nie je dovolené ho nosiť na verejnosti. Respirátory s ventilčekom sú v súčasnosti pod obmedzením predaja a kúpiť ich tak môžu iba zdravotníci a iné osoby, ktoré ich potrebujú ku výkonu povolania. Môžete nosiť jednorazový respirátor, ktorý sa odporúča používať maximálne 8 hodín alebo  náš prateľný respirátor   AntiVira 95, ktorý je cenovo výhodnejší a je ho možné prať až 50 krát.

Čo nás ochráni pred vírusmi - rúško, maska alebo respirátor?

Od decembra sa v médiách objavovali fotky najskôr z čínskych a následne z takmer všetkých miest a letísk na svete s ľuďmi vybavenými rúškami na tvári a vyvolávali v nás pocit, že ide o správnu a postačujúcu ochranu pred koronavírusom. Avšak nie je to úplne tak. Prečo?

Rúško – chráni okolie pred vírusom

Ak ste chorý a nechcete nakaziť svoje deti okolie, dáte si rúško. Rúško zadržiava vami vykašľané alebo kýchnuté infekčné „mikrokvapôčky“, aby sa neprenášali ďalej. Takže chráni okolie pred chorým človekom. Avšak naopak to neplatí, vírus sa k chorému bez väčších problémov dostane. Rúško na tvári navyše netesní (vzduch z okolia sa ľahko dostane do vašich dýchacích ciest). Naviac, toto už neplatí pri doma šitých rúškach, ktoré nie sú účinné proti novej mutácii vírusu. Preto v prípade, že ste zdraví, je nosenie rúška (aj keď povinné) skôr aktom solidarity voči okoliu. Na druhej strane treba povedať, že pri koronavíruse SARS-CoV-2 si nemôžete byť (bez vykonania testu) istý, či ste alebo nie ste nakazený.

Respirátor – chráni zdravého človeka proti vírusom z okolia

Respirátor funguje opačne ako rúško. Po jeho nasadení filtruje vzduch, ktorý vdychujete a zachytáva škodlivé látky (prach, dym, kvapalná hmla (tzv. aerosól)), aby sa nedostali do vášho dýchacieho systému. A presne to je pri výskyte koronavírusu potrebné. Respirátory sú zaradené do troch ochranných tried (FFP1, FFP2, FFP3), ale pre ochranu proti vírusom (aj koronavírusu) si pýtajte iba triedu FFP2 alebo FFP3.
Ak má respirátor výdychový ventil, podstatne vám to uľahčí dýchanie a pre zdravého človeka je výborná voľba. Avšak, ak ste chorý a kýchnete, tak ventil pošle vami kýchnuté kvapôčky do okolia, čo určite v tomto prípade nechcete. Preto nie sú takéto respirátory povolené na verejnosti. (Niekde vás s ním ani nepustia)

Dôležité upozornenie: respirátor musí tesne doliehať k tvári, páni musia byť oholení, aby cez netesnosti spôsobené bradou neprenikal nefiltrovaný vzduch priamo do vašich pľúc. Pri nasadzovaní respirátora sa riaďte pokynmi výrobcu.

V našom e-shope ponúkame respirátory FFP2, po ktorých je v týchto dňoch enormný záujem pretože už vo viacerých európskych krajinách sú povinné. Snažíme sa naše zásoby dopĺňať najrýchlejšie. Okrem respirátorov u nás nájdete aj ochranné masky a pre verejnosť zaujímavé ochranné rúška a šatky.

Prejsť na začiatok